РЕШЕНИЕ НА ЖУРИТО
Международното жури, съставено от 7 души от различни сфери на дейност /дизайн, културен мениджмънт, журналистика, културни изследвания, градска политика/, трябваше да направи селекция измежду 76 проекта от 5 държави /България, Гърция, Германия, Финландия и Португалия/.
Журито търсеше не просто красиви проекти на лога, а визуален език и системи, които да могат да се развиват и да се прилагат комплексно, така че елементи на избраната логосистема да могат да се променят, варират и еволюират във времето заедно с града, да имат други функции в бъдеще, но също така и да носят идеята за кандидатурата на София за Европейска столица на културата.
Журито анализира без разкриване на самоличността на авторите на проектите силата на всеки знак, способността му да бъде използван на кирилица и латиница, възможността да бъде отпечатван и възпроизвеждан в различни размери и техники, способността да еволюира през следващите 10 години, оригиналността, способността да представя различни културни събития, но също и да бъде част от културната концепция, отношението към контекста, способността да представя различни културни стилове и град София.
Журито взе своето решение по следния начин. Всеки проект беше индивидуално презентиран и внимателелно дискутуран на базата на посочените по-горе критерии и имаше възможност да достигне до втори кръг. 29 проекта бяха селектирани за втори кръг. Селекцията при втория кръг се основаваше на гласуване с мнозинство, в резултат на което 14 проекта бяха избрани за участие в изложба. Само тези 14 проекта спечелиха повече от половината гласове на журито, затова то реши да не избира повече проекти за изложбата. В следващия етап бяха обсъждани 14-те проекта. След гласуване 4 от тях получиха повече от половината от гласовете на журито и то единодушно реши да даде възможност на гражданите да изберат един от тези 4 много различни проекта. Тези проекти бяха селектирани, защото те повече или по-малко имат визуални качества, отговарящи на съвременни тенденции в дизайна, и отношение към конкретния софийския контекст. Всеки един от тях има високо графично качество.
ЖУРИ
Руди Бауер е създател на нови графични езици. Oсновател и на мрежа от девет независими студиа в Париж, Цюрих, Монреал и Берлин, наречена Integral, която работи по проекти в социалната сфера и включва графични, продуктови и експозиционни дизайнери, фотографи, типографи, артисти, архитекти и писатели.
Йорданка Фандъкова е кмет на София. Г-жа Фандъкова е министър на образованието от юни 2009 до ноември 2009, когато е избрана за кмет на София.
доц. д-р Александър Кьосев е директор на Културния център на СУ «Св. Климент Охридски», член е на Института за съвременно изкуство София, главен редактор на списание «Пирон».
Андреан Нешев е графичен дизайнер. Съкуратор на Sofia Design Week 2009 "Next Identity" и Sofia Design Week 2010 "More or Less", съкуратор на "Балкански панел" в рамките на Sofia Design Week 2010 и 2011.
Кристин Бретон е куратор на културно наследство и изследовател. Има докторска степен по история и управлява мисията, прилагаща принципите на Фаро конвенцията към Съвета на Европа в град Марсилия.
Кирил Вълчев е водещ на “Седмицата” – политическото обзорно предаване на Българското национално Дарик радио. Адвокат е в Софийската адвокатска колегия.
Лана Кавар е графичен дизайнер. Нейната работа е получила награди от AIGA, TDC Ню Йорк и Токио, Young Guns, ADC Ню Йорк, и Icograda.